4 Senelik pislik içerisindeki bilgisayara bahar temizliği!

Teknoloji Haberleri 31 Mayıs 2018 - 15:04 67 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

4 Senelik pislik içerisindeki bilgisayara bahar temizliği!

Fan ile soğutulan her üründe, kullanım süresi arttıkça tozlanma ve pisliklerin birikmesi kaçınılmaz. Soğutucu bloklarına ve fanlara yapışan tozlar, zamanla bir bütün hale geliyor ve sıcaklığı daha da artırıyor. Bahar temizliği sadece toz almak ve temizlemek ile de bitmiyor.

İşlemci ve ekran kartı grafik işlemcisinin soğutucuyula temas ettiği yüzeylerdeki termal macunun yenilenmesi de oldukça önemli. Çünkü işlemcide oluşan ısıyı, soğutucu bloğa en etkili şekilde aktarmayı bu macunlar sağlıyor. Zamanla kullanılan macunların ısı iletim performansı negatif etkileniyor ve bu da ısıyı artırıyor.

Artan ısı, performansı etkileyebiliyor

Bilgisayarlar yük altında her zaman daha çok ısınır. Her ürünün belirli bir çalışma aralığı vardır. Bu çalışma aralığının üzerine çıkıldığı anda ya da bu alana yaklaşıldığında, donanımsal olarak ürünün zarar görmemesi için sistem hızı ya yavaşlatılır ya da sistem kendi kendini kapatır.

Temizlenmemiş ve ciddi anlamda hava alması negatif etkilenmiş bir işlemci soğutucusuyla, uzun süreli bir oyun oynadığınızda, hava da yaz ayları gibi çok sıcak da olduğunda, performans düşmesi ve kilitlenmeler, hatta sistemin kapanması kaçınılmaz olacaktır.

Bahar temizliği için ufak bir hatırlatma

Notebook, bilgisayar kasası, oyun konsolu gibi pek çok ürünü, biraz el becerisiyle yaza hazırlayabilirsiniz. Tabii henüz garantisi devam eden cihazların içini açmanızı önermiyoruz. Fakat yeterli bilginiz ve el yeteneğiniz varsa, garanti süresi bitmiş ya da garantisi yoksa, bahar temizliğini siz de yapabilirsiniz.

Bahar temizliği için olmazsa olmaz ekipmanlar

Bir bilgisayar kasasının ya da diğer ürünlerin içerisinde, tek boyutta ve tek tipte vidalar olmuyor. Bu yüzden vida ucu alternatifi geniş bir tornavidaya sahip olmanız gerekiyor. Ürünü sökmeye başlayıp, işlemin ortasında açamayacağınız bir vida ile baş başa kalmak istemezsiniz.

Ayrıca vida iletken bir ürün olduğu için, kasanın ya da ürünün içerisine düşmesini istemezsiniz. Bunun için kullandığınız tornavidanın mıknatıslı olması oldukça önemli. Tabii akülü tornavidanız varsa, işler çok daha basit bir hal alıyor.

Tornavida olarak geçtiğimiz günlerde incelediğimiz Bosch Go akülü tornavidayı kullandık.

Bosch Go inceleme – Yetenekli akülü tornavida!

Kullandığı tornavidalardan yeterince verim alamayanlar için harika bir ürün inceledik. Bosch Go inceleme videomuzda bu yetenekli cihazı detaylarını konuştuk.

Ayrıca termal macun, olası sorun ve sesli çalışma problemlerine çözüm olarak yedek fan, süpürge ya da kompresör makinesi ve ince detayları alabilmek için küçük bir fırça ya da diş fırçası oldukça önemli bileşenler arasında. Ayrıca macunu sürmek için de kredi kartı ya da kartvizit gibi bir yayıcıya da ihtiyacımız var.

Şimdi sizi bahar temizliği yaptığımız, 4 yıllık pislik içindeki bilgisayarımız ve keyfli nasıl yapılır videomuzla baş başa bırakıyoruz. İyi seyirler…BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sosyal Medya Ajansı Markalara Neler Katar?

Sosyal Medya Ajansı Markalara Neler Katar?

Black Desert Online Tüm Dünyadan 10 Milyon Maceracıyla Kutlamalara Devam Ediyor!

Black Desert Online Tüm Dünyadan 10 Milyon Maceracıyla Kutlamalara Devam Ediyor!  ...

Galaxy Note 9 basın görseli sızdırıldı!

Resmi tanıtım tarihininde yaklaşmasıyla her yeni güne yepyeni bir sızıntı ile başladığımız Galax...

OnePlus 6’nın DxOMark puanı açıklandı!

Teknolojik cihazların kameralarını detaylı bir şekilde inceleyerek değerlendiren DxOMark

BU YAZIYA YORUM YAP