Akıllı telefon piyasası için işler yoluna girdi!

Teknoloji Haberleri 29 Mayıs 2018 - 15:42 32 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Akıllı telefon piyasası için işler yoluna girdi!

Paylaşılan rapora göre, akıllı telefon sevkiyatları 2018 ilk çeyrekte 2017 yılının aynı dönemine göre yüzde 1.3 büyüme gösterdi. 3 aylık dönemde sevkiyatı gerçekleştirilen toplam akıllı telefon sayısının ise 455 milyona ulaştığı ifade ediliyor. Bu cihazların yüzde 84 oranında satılması ise çeyrekte yaklaşık 384 milyon cihazın satılmış olması anlamına geliyor.

Araştırma şirketi, üst seviye akıllı telefonlara olan talebin ise yükseltme sırasındaki marjinal artırımlı faydalar sebebiyle acı çekmeye devam ettiğinin altını çiziyor. 100 dolar altı giriş seviyesi akıllı telefonlar ile 150 dolar altı orta seviye akıllı telefonlara olan talep ise daha kaliteli modellerin gelişi ile artış gösteriyor.

Çin mobil telefon piyasasındaki zayıflık ise önde gelen markalar ile OPPO, Vivo gibi yerli markaların büyüme potansiyelini sınırlıyor. Bu markaların satışlarının yüzde 70’lik kısmının Çin’den geldiğine de dikkat çekiliyor.

Satışların düşük geçmesine rağmen Samsung hala dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi olma ünvanını koruyor. Şirket, 78.6 milyon sevkiyatın yanı sıra piyasanın yüzde 20.5’ine sahip olması ile öne çıkıyor. Apple ise 55 milyon sevkiyat ile payını yüzde 14.1’e çıkarmış durumda.

Huawei ve Xiaomi uluslararası başarı anlamında ise öne çıkıyor. Huawei, özellikle Huawei P20 modelinin başarısı ile birlikte piyasa payını yüzde 10.5’e çıkartırken 40 milyon sevkiyat gerçekleştirdi ve üçüncü sırada yer buldu. Xiaomi ise yıldan yıla yüzde 124 büyüme ile ilk çeyreğin ön çok kazananı oldu ve dördüncü sırada kaldı. Şirketin 28.5 milyon sevkiyat yaptığını ve piyasada yüzde 7.4 paya sahip olduğunu da belirtelim.

Satışa sunulan ve sunulacak yeni modellerle birlikte akıllı telefon piyasası ikinci çeyrekte çok daha hareketli hale gelecek diye tahmin ediyoruz. Gartner tarafından yayınlanan raporun tamamına buradan erişebilirsiniz.BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Galaxy J5 (2017) Android 8.1 güncellemesi alacak mı?

Android platformunun en iddialı oyuncularından olan Samsung, güncellemeler söz konusu olduğunda iddiasın...

En çok elektrikli otomobil hangi ülkede satılıyor?

Uluslararası Enerji Ajansı tarafından yayınlanan rapora göre, elektrikli otomobil satış...

Galaxy Note 9 biraz gecikecek! Peki, neden?

Bu sorunu çözmek için Samsung’un mühendisleri ile masaya oturan Lee Jan-Yong’un, Galaxy Note 9’un

OnePlus 6 kolayca kandırıldı!

Twitter kullanıcısı @rikvduijn tarafından OnePlus 6 yüz tanıma...

BU YAZIYA YORUM YAP