Avustralya’da bir eyalet daha dijital ehliyet uygulamasına geçiyor

Otomobil 15 Mayıs 2018 - 20:23 98 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Avustralya’da bir eyalet daha dijital ehliyet uygulamasına geçiyor
Avustralya’nın Yeni Güney Galler eyaletindeki sürücülerin ehliyet taşıma zorunluluğu çok yakında ortadan kalkacak. Önümüzdeki iki hafta içerisinde meclise sunulacak yasa tasarısıyla birlikte eyalette dijital ehliyet dönemine geçiş yapılacak. Bu sayede sürücüler ehliyet bilgilerini akıllı telefonlarında saklayabilecek.

Yeni Güney Galler Maliye, Hizmetler ve Mülkiyet Bakanı Victor Dominello, sürücülerin ehliyet taşıma zorunluluğunu ortadan kaldıracak yeni uygulamaya ilişkin açıklamalarda bulundu. 2017’nin kasım ayından bu yana Dubbo şehrinde denenmekte olan dijital ehliyet uygulamasına bin 400’den fazla kişinin katıldığını belirten Dominello, yeni düzenlemeyle birlikte uygulamayı eyalet genelinde hizmete sunacaklarını açıkladı.

“Akıllı telefonlar artık fiili cüzdanlar haline geldi.” yorumunda bulunan Dominello, kullandıkları son teknoloji ile sürücülerin dijital ehliyetlerini her durumda kullanabileceklerini söyledi. “Dijital ehliyet uygulaması, fiziksel ehliyetler ile kıyaslandığında kimlik sahteciliğine karşı güvenliği üst seviyelere taşıyacak.” şeklinde konuştu.

Ayrıca Bkz.BMW’nin elektrikli araçları için kablosuz şarj matı bu yaz geliyor

Dijital ehliyeti tercih eden sürücülere yine fiziksel bir kart sağlanacak, fakat bunları yanlarında taşımaları gerekmeyecek. Cep telefonlarındaki bu ehliyetler, polis kontrolleri ve sosyal kulüplere girişlerin yanı sıra kimlik kullanımının gerekli olduğu yerlerde gösterilebilecek.BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kia Sportage, dizel-hibrid versiyona kavuşuyor

 Kia, ürün gamını elektriklendirme planlarını gerçeğe dönüştürmeye ilk olarak yeni bi...

Çift motorlu Tesla Model 3 gelecek hafta siparişe açılıyor

Tesla, kitlesel pazara yönelik ilk elektrikli otomobili olan Model 3 için sayısız sip...

Mercedes-AMG, 805 bg’lik hibrid V8’in üretileceğini açıkladı

Mercedes-AMG, CLS, E-Serisi Coupe ve Cabrio...

İnsan vs. makine: DevBot sürücüsüz yarış aracı profesyonel driftçiye karşı

Bazı üzücü kazalar yaşansa da, sürücüsüz araç teknolojilerinin gelişimi hız kesmeden ...

BU YAZIYA YORUM YAP