Bazı Kötü Amaçlı Android Uygulamalar, İsim Değiştirerek Play Store’a Yeniden Yükleniyorlar!

Android 15 Mayıs 2018 - 20:10 55 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Bazı Kötü Amaçlı Android Uygulamalar, İsim Değiştirerek Play Store’a Yeniden Yükleniyorlar!
Symantec, kötü amaçlı olduğu için Play Store’dan kaldırılan bazı uygulamaların isim ve ikon değiştirerek uygulama mağazasına yeniden yüklendiğini ortaya çıkardı.

Güvenlik ve bilgi yönetimi alanlarında uzmanlaşmış bir yazılım şirketi olan Symantec tarafından yayınlanan bir rapor, daha önce kötü amaçlı yazılım olduğu tespit edilerek Play Store’dan kaldırılan yedi farklı uygulamanın farklı bir isim ve ikon ile farklı geliştiriciler tarafından yeniden Play Store’a yüklendiğini ortaya çıkardı.

Çoğunlukla hesap makinesi, ikon paketi, uygulama kilidi gibi uygulamaların kılığına girerek kullanıcıları kandırmaya çalışan bu uygulamalar, ilk yüklendiklerinde bazı izinler istiyorlar ve kullanıcının kötü amaçlı yazılım olduğunu anlamaması için ilk birkaç saat uykuda bekliyorlar. Kullanıcı uygulamanın zararsız olduğuna ikna olduktan sonra ise kötü amaçlı spam reklamlar ardı ardına geliyor.

Google, kötü amaçlı yazılımlara karşı büyük bir savaş veriyor olsa da milyonlarca uygulamanın yer aldığı devasa mağazada bazı çürük yumurtalar çıkabiliyor. Bu noktada Play Store’un güvenliğinden sorumlu olan Google kadar akıllı telefon kullanıcılarına da iş düşüyor. Herhangi bir uygulamayı indirirken geliştiricisinin güvenli olup olmadığına dikkat edin.

Kaynak : https://news.softpedia.com/news/infected-android-apps-return-to-play-store-with-different-names-google-icons-521127.shtmlBU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Telefonunuzdaki sorunları anlayan uygulama!

Akıllı telefon endüstrisindeki teknoloji liderlerinden biri olan Huawei ise, tüketicile...

En popüler yüz değiştirme uygulamaları

Face Swap Live Adından da anlayabileceğiniz gibi bu uygulamanın en büyük avantajı yüz değiştirm...

İnternetsiz WhatsApp nasıl kullanılır? İnternetsiz WhatsApp rehberi!

Android yüklü cihazınızdan Ayarlar > Bağlantılar > Mobil Ağlar kategorisini seçin. Bazı Android cihazlarda ...

Netflix kullanıcılarına “Oh be!” dedirtecek özellik!

Yani bundan böyle ihtiyacınız olmayan dosyaları tek tek silmenize gerek yok. İzlediğini...

BU YAZIYA YORUM YAP