Bazı Kötü Amaçlı Android Uygulamalar, İsim Değiştirerek Play Store’a Yeniden Yükleniyorlar!

Android 15 Mayıs 2018 - 20:10 15 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Bazı Kötü Amaçlı Android Uygulamalar, İsim Değiştirerek Play Store’a Yeniden Yükleniyorlar!
Symantec, kötü amaçlı olduğu için Play Store’dan kaldırılan bazı uygulamaların isim ve ikon değiştirerek uygulama mağazasına yeniden yüklendiğini ortaya çıkardı.

Güvenlik ve bilgi yönetimi alanlarında uzmanlaşmış bir yazılım şirketi olan Symantec tarafından yayınlanan bir rapor, daha önce kötü amaçlı yazılım olduğu tespit edilerek Play Store’dan kaldırılan yedi farklı uygulamanın farklı bir isim ve ikon ile farklı geliştiriciler tarafından yeniden Play Store’a yüklendiğini ortaya çıkardı.

Çoğunlukla hesap makinesi, ikon paketi, uygulama kilidi gibi uygulamaların kılığına girerek kullanıcıları kandırmaya çalışan bu uygulamalar, ilk yüklendiklerinde bazı izinler istiyorlar ve kullanıcının kötü amaçlı yazılım olduğunu anlamaması için ilk birkaç saat uykuda bekliyorlar. Kullanıcı uygulamanın zararsız olduğuna ikna olduktan sonra ise kötü amaçlı spam reklamlar ardı ardına geliyor.

Google, kötü amaçlı yazılımlara karşı büyük bir savaş veriyor olsa da milyonlarca uygulamanın yer aldığı devasa mağazada bazı çürük yumurtalar çıkabiliyor. Bu noktada Play Store’un güvenliğinden sorumlu olan Google kadar akıllı telefon kullanıcılarına da iş düşüyor. Herhangi bir uygulamayı indirirken geliştiricisinin güvenli olup olmadığına dikkat edin.

Kaynak : https://news.softpedia.com/news/infected-android-apps-return-to-play-store-with-different-names-google-icons-521127.shtmlBU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iPhone ve iPad’deki iOS 11.4 Beta’nın 5. Versiyonu Kullanıma Sunuldu

Sürekli yeni beta sürümler çıkaran Apple, bu kez de iOS 11.4'ün 5. beta'sını kul...

Toplam Değeri 47 TL Olan, Kısa Süreliğine Ücretsiz 6 Android Oyun ve Uygulama!

Geliştiricilerin uygulama marketlerinde bazı ücretli uygulamaları kısa süreliğin...

Android ve iOS İçin En İyi ve Ücretsiz 5 RAW Kamera Uygulaması

Akıllı telefonunun donanım sınırlarını zorlayacak fotoğraflar çekmek ve düzenlem...

İddialara Göre İPhone SE (2018) Eylül Ayında Tanıtılacak

Geçtiğimiz günlerde telefon aksesuarları üreten bir firma olan Olixar, İPhone SE...

BU YAZIYA YORUM YAP