Bir makine parçasını andıran son teknoloji “yapay kalp” [Video]

Bilim 27 Mart 2018 - 7:33 66 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Bir makine parçasını andıran son teknoloji “yapay kalp” [Video]

Üç boyutlu yazıcı teknolojisinin de etkisiyle artık bilim insanları çalışan organlar basabiliyorlar. Biyo materyaller sayesinde binlerce insanın hayatını değiştiren çalışmalar, en önemli organımız olan kalbe kadar ilerlemiş durumda. İşte dış görünüşüyle endüstriyel bir parça zannedilen teknoloji harikası yapay kalp.

Oregon Sağlık ve Bilimi Üniversitesi (OHSU) tarafından geliştirilen bu yapay kalp, alanda gelinen son noktalardan bir tanesini oluşturuyor. İnsan kalbini simule etmesi için özel kanallara sahip olan son teknoloji kalp, titanyum alaşım kaplama kullanıyor. Diğer yapay kalp tasarımlarıyla karşılaştırıldığında, OHSU’nun yarattığı kalp kapakçık içermiyor ve insan kalbine ait iki ventrikülü tek bir titanyum tüp ile değiştirmeyi içeren çok basit bir tasarıma sahip. Bu tasarımdaki titanyum tüp, ileri geri hareket ederek kanın oksijenli hale getirilebildiği akciğerlere hareketini sağlıyor ve vücut etrafında dolaşmasına imkan tanıyor. Bitmiş halinde bu işlem için gücünü harici bir güç kaynağından alacak yapay kalp, söylendiği kadarıyla daha sonra deriye entegre ufak bir pil ile güncellenecek. Yani sistem kişiyi günlük yaşamında en az rahatsız eder hale getirilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Üç boyutlu yazıcı ile basılan organlar, doktor eğitimlerini değiştirebilir

Yapay kalp ile sağlıkta devrim

İnsan kalbinin yılda 14 milyon kez attığını belirten araştırma ekibi, bu açıdan sağlamlığa büyük önem verdiklerini belirtiyor. Hataya yer olmayan bu yapay organ, sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl 75 bin insanı kurtarabilir deniyor. Tanıtım videosu ise aşağıda yer alıyor.

VideoBU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dünya’ya düşecek Tiangong-1 uzay istasyonu için Türkiye de risk altında

Çin tarafından 2011 yılında uzaya fırlatılan uzay istasyonu Tiangong-1...

NASA’nın Mars aracı Curiosity’den önemli başarı

Amerika Birleşik Devletleri’nin uzay programı çalışmalarından sorumlu olan kurum NASA, ...

MIT araştırmacılarından “çöl havasından su çıkartan” cihaz!

Yaşayan tüm canlıların ve doğanın bir numaralı yaşam kaynağı su, uzun yıllardır havadan...

MIT’den gerçeğini aratmayacak kadar iyi robot balık [Video]

Teknoloji konusunda dünyanın bir numaralı merkezlerinden Massachusetts Institute of Technology

BU YAZIYA YORUM YAP