Denizaltı robotundan tarihi keşif!

Teknoloji Haberleri 28 Mayıs 2018 - 8:21 64 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Denizaltı robotundan tarihi keşif!

Woods Hole Oşinografi Enstitüsü’nden (WHOI) araştırmacılar tarafından kullanılan bir robot denizaltı, en az üç yüzyıllık bir kalıntıyı keşfetti. Robot denizaltı, yıllardır aranan büyük İspanyol gemisi San Jose’nin kalıntılarını buldu. Otonom bir su altı aracı olan REMUS 6000 tarafından yapılan keşif, Kolombiya kıyılarında gerçekleşti.

Houston! Bir problemimiz var!

Unutkan astronot, dünya ile bağlantı kurup canlı yayın yapacağı sırada bir şeylerin ters gittiğini anlıyor! İşte astronot ile uzay istasyonu görevlisi arasında yaşanan o komik diyalog!

Su altı keşifleri için geliştirilen 13 metre uzunluğundaki REMUS 6000, yaklaşık 6 km kadar derinlikte görev yapabiliyor. Akustik navigasyon kullanarak istenilen alanı araştırabilen REMUS 6000, alt kısmında bulunan yüksek çözünürlüklü kameralar ile detayları daha yakından görüntüleyebiliyor.

Yüksek teknolojili denizaltı robotu, uzun yıllardır tarihçiler ve defineciler tarafından araştırılan kalıntıların bulunmasında kritik bir görev aldı. Araştırmacıların, kalıntıları aslında 2015 yılında bulunduğu ancak yetkililerin bunu açıklamak için yeni izin alabildiği ortaya çıktı. Ayrıca bu geminin batması nedeniyle 600 kişinin hayatını kaybetmiş olduğu belirtiliyor.

San Jose, Fransa’nın İngiltere’ye karşı yürüttüğü savaşı finanse etmek için altın, gümüş ve zümrütlerden oluşan büyük bir servet taşıyordu. Bugünkü değeriyle yaklaşık 17 milyar dolar değerinde olan hazine, birçok kişi tarafından araştırılıyordu.

Bu keşif, REMUS 6000 için ilk değil. REMUS 6000 daha önce 2011 yılında Air France 447’nin enkazının keşfedilmesinde görev yapmıştı. Ayrıca 2010 yılında Titanic kalıntılarının fotoğraflanmasında da çalışmıştı.

Aşağıdaki video ile bu keşif çalışmasını nasıl yürütüldüğünü izleyebilirsiniz.BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sosyal Medya Ajansı Markalara Neler Katar?

Sosyal Medya Ajansı Markalara Neler Katar?

Black Desert Online Tüm Dünyadan 10 Milyon Maceracıyla Kutlamalara Devam Ediyor!

Black Desert Online Tüm Dünyadan 10 Milyon Maceracıyla Kutlamalara Devam Ediyor!  ...

Galaxy Note 9 basın görseli sızdırıldı!

Resmi tanıtım tarihininde yaklaşmasıyla her yeni güne yepyeni bir sızıntı ile başladığımız Galax...

OnePlus 6’nın DxOMark puanı açıklandı!

Teknolojik cihazların kameralarını detaylı bir şekilde inceleyerek değerlendiren DxOMark

BU YAZIYA YORUM YAP