Dünya’ya düşecek Tiangong-1 uzay istasyonu için Türkiye de risk altında

Bilim 27 Mart 2018 - 7:35 125 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Dünya’ya düşecek Tiangong-1 uzay istasyonu için Türkiye de risk altında

Çin tarafından 2011 yılında uzaya fırlatılan uzay istasyonu Tiangong-1, yakın zaman içerisinde Dünya’ya düşecek gibi görünüyor. Riskli bölgeler arasında Türkiye de yer alıyor.

2013’ten bu yana bünyesinde hiçbir astronotun görev yapmadığı uzay istasyonu Tiangong-1 ile iletişim 2016 yılında kesilmişti. O günden bu yana hakkında sürekli yeni bilgiler ortaya atılan istasyon, yapılan son hesaplamalara göre 1 Nisan pazar günü Dünya’ya düşebilir. Atmosfere girdikten sonra büyük çoğunluğunun yanarak kül olacağı belirtilen 9,4 tonluk istasyon, yine de ciddi bir risk oluşturuyor. Aerospace Corp şirketine göre istasyonun düşebileceği iki adet riskli hat bulunuyor. Kuzey ve Güney Yarımküre’de yer alan bu hatlardan Kuzey’de olanda Türkiye de yer alıyor. Yani atmosferden kalan parçalarının Türkiye üzerine düşme riski bulunan Tiangong-1, şu an yakından takip ediliyor. Bazıları bu parçalar ile kimsenin yaralanmayacağını, bazıları ise tam tersini söylüyor. Sonuç olarak başı boş bir insan yapımı obje üzerimize doğru yaklaşıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Uluslararası Uzay İstasyonu’na “uçan beyin” gidiyor!

Tiangong-1

Gündemden düşmeyen Tiangong-1’in üretim amacı

İlk Çin uzay istasyonu olarak geçen Tiangong 1, daha büyük bir uzay istasyonu kompleksi için gereken buluşma ve kenetlenme yeteneğini geliştirmek için bir deneme aracı olması amacıyla tasarlanmış. Başına gelen bağlantı sorunundan sonra kontrolsüz olarak yörüngede gezen istasyon, umuyoruz kimseye zarar vermeden son yolcuğunu tamamlar.

İlgili Video

NASA’dan uzay çöplerine karşı özel sistemBU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kinect geri dönüyor

Kinect ölmedi, sadece şekil değiştirdi. Dün düzenlenen yıllık Build geliştiri...

Tesla’da ayrılık şoku!

Tesla'nın yönetim ekibi, Autopilot yöneticisini kaybetmenin ...

Tartışma yaratan yeni araştırma

Birleşik Krallık kaynaklı yeni bir araştırma, kanser ve cep telefonları arası...

Yapay zeka yarışması başlıyor

P&G, yeni ürün ve iş süreçlerini geliştirirken veri analitiğinden etkin ...

BU YAZIYA YORUM YAP