En çok elektrikli otomobil hangi ülkede satılıyor?

Teknoloji Haberleri 31 Mayıs 2018 - 19:06 8 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

En çok elektrikli otomobil hangi ülkede satılıyor?

Uluslararası Enerji Ajansı tarafından yayınlanan rapora göre, elektrikli otomobil satışlarındaki yükselişe en büyük katkıyı ( yüzde 57 ) Çin sağladı. Zira, geçtiğimiz yıl dünyada satılan 1,1 milyon aracın yarısından fazlası ( 580.000 ) Çin’de satıldı. Genelde ise elektrikli otomobiller, geçen yıl Çin’de yüzde 2,2 paya sahip oldu.

Çin’de elektrikli araçlara odaklanılmasının en büyük sebeplerinden birisi, hava kirliliğinin önlenmesi. Bu nedenle Çin, sadece 2017 yılında trafiğe, dünyanın ikinci büyük piyasası ABD’nin iki katından fazla elektrikli veya hibrid araç soktu.

Dünya üzerindeki elektrikli araç sayısı, geçen yılın sonunda 3,1 milyonu geçti. Çin ise tek başına bu sayının yüzde 40’ına ev sahipliği yapıyor. Bu alanda en çok ilerleme sağlanan ülkelerden Norveç’te ise, satılan yeni araçların yüzde 39 kadarı elektrikli araçlardan oluşuyor.

İzlanda ve İsveç’te ise satışların %11,7 ve %6,3 kadarı elektrikli araçlardan oluşuyor. Ayrıca, otomobillerin yanı sıra iki tekerlekli araçlarda ve otobüslerde de elektrikli olanların sayısı hızla artıyor. Geçen yıl dünyada elektrikli otobüslerin satışı 100.000, iki tekerleklilerin satışı ise 30 milyon gibi sayılara ulaştı.BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Galaxy J5 (2017) Android 8.1 güncellemesi alacak mı?

Android platformunun en iddialı oyuncularından olan Samsung, güncellemeler söz konusu olduğunda iddiasın...

Galaxy Note 9 biraz gecikecek! Peki, neden?

Bu sorunu çözmek için Samsung’un mühendisleri ile masaya oturan Lee Jan-Yong’un, Galaxy Note 9’un

OnePlus 6 kolayca kandırıldı!

Twitter kullanıcısı @rikvduijn tarafından OnePlus 6 yüz tanıma...

Xiaomi Mi 8’in DxOMark puanı açıklandı!

Teknolojik cihazların kameralarını detaylı bir şekilde inceleyerek değerlendiren DxOMark

BU YAZIYA YORUM YAP