Google Chrome 65 çıktı! İşte yenilikler!

Teknoloji Haberleri 07 Mart 2018 - 13:40 88 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Google Chrome 65 çıktı! İşte yenilikler!

Materyal Tasarım değişiklikleri ve yeni geliştirici özellikleri sunan Chrome güncellemesi ile kullanıcıları daha iyi bir internet tarayıcısı deneyimi bekliyor. 1 milyarın üzerindeki kullanıcısı ile Chrome, web geliştiricilerin dikkat etmesi gereken hem bir internet tarayıcı hem de büyük bir platform. Bu anlamda değişimlere ayak uydurmak gerekiyor.

Öncelikle görsel değişimlere değinirsek, yeni sürüm Google’ın Materyal Tasarım anlayışına daha fazla ayar uyduruyor. Bu anlamda uzantılar sayfası tamamen yenilenmiş durumda. Gelecek sürümde ise Materyal tasarım diyaloglarının güncelleneceğini belirtelim. Favikonları da artık önerilerin yanından websitesi adreslerinin yanında gösteriliyor. Bu sayede websitelerini daha kolay fark edebiliyorsunuz.

Mac için Chrome tarafında ise yeni sürüm, Dosya menüsündeki E-Posta Sayfa Konumu bağlantısını bir Paylaş alt menüsü ile değiştiriyor. Kullanıcılar bu alt menüyü kurulu macOS Paylaşma Uzantıları aracılığıyla geçerli bir sekmenin URL’sini paylaşmak için kullanabilecek. Chrome 65’in OS X 10.9 kullanıcıları için son sürüm olduğunu da not olarak düşelim. Chrome 66 ile birlikte OS X 10.10 ve üstüne ihtiyacınız olacak.

Geliştirici özellikleri arasındaysa geliştiricilerin programlı bir görüntü oluşturmasını sağlayacak CSS Paint API bulunuyor. Sever Timing API ise web sunucularının HTTP başlıkları üzerinden performans zamanlama bilgisi sağlamasını mümkün hale getiriyor. Ayrıca, V8 JavaScript motoru da 6.5 sürümüne güncelleniyor.

Android içinse Ayarlar > Diller altından web içeriklerinin dil ayarlarının değiştirilmesi ve desteklenen makalelerin daha basitleştirilmiş olarak gösterilmesi için Ayarlar > Erişilebilirlik altına bir seçenek ekleniyor. İndirilenler altında indirmeleri paylaşmak ve silmek ise kolaylaştırılıyor. Güncellemenin Google Play Store’da kademeli sunulacağını da söyleyelim. iOS’ta ise bazı ortam oynatıcıları etkileyen bir hata düzeltilirken, kararlılık ve performans geliştirmeleri sağlanıyor.

Google yeni sürümleri her 6 haftada bir kullanıcılarla buluşturuyor. Yani Chrome 66 için Nisan ortasını beklemeye başlayabilirsiniz.

:: Google Chrome güncellemesi hakkında düşünceleriniz neler?BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sosyal Medya Ajansı Markalara Neler Katar?

Sosyal Medya Ajansı Markalara Neler Katar?

Black Desert Online Tüm Dünyadan 10 Milyon Maceracıyla Kutlamalara Devam Ediyor!

Black Desert Online Tüm Dünyadan 10 Milyon Maceracıyla Kutlamalara Devam Ediyor!  ...

Galaxy Note 9 basın görseli sızdırıldı!

Resmi tanıtım tarihininde yaklaşmasıyla her yeni güne yepyeni bir sızıntı ile başladığımız Galax...

OnePlus 6’nın DxOMark puanı açıklandı!

Teknolojik cihazların kameralarını detaylı bir şekilde inceleyerek değerlendiren DxOMark

BU YAZIYA YORUM YAP