Japon devleri yeni batarya peşinde

Genel 15 Mayıs 2018 - 22:45 31 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Japon devleri yeni batarya peşinde

Japonya’nın dört büyük firması Toyota, Nissan, Honda ve Panasonic, solid-state (katı hal) batarya geliştirmek için yeni bir araştırma ve geliştirme programı ortaklığına imza attı. Nikkei Asian Review’in söylediğine göre “The Consortium for Lithium Ion Battery Technology and Evaluation Center” – veya kısaca “Libtec” – Japonya’nın Ekonomi, Ticaret ve Endüstri Bakanlığı’ndan 14 milyon dolarlık bir destek bütçesi alıyor.

Katı hal batarya teknolojisi, elektrikli araba gelişimi söz konusu olduğunda bir sonraki büyük adım olarak görülüyor. Bu tür bataryalar, günümüzdeki lityum-iyon hücrelerine göre çok daha yüksek enerji yoğunluğu sunabilen ve daha soğuk çalışan katı elektrolitler kullanıyor. Ayrıca bu bataryaların ölçekli üretiminin daha ucuza mal olacağı ve günümüz bataryalarından daha güvenli olacakları tahmin ediliyor.

Libtec’in nihai hedefi, tek şarj ile 800km gidebilen bir batarya teknolojisini 2030 yılına kadar ortak bir şekilde geliştirmek olarak tanımlanıyor. Daha kısa süreli hedef ise 550km menzile sahip bir paket üretmek. Bu kısa hedef bile günümüzdeki çoğu EV’nin çok üstünde yer alıyor ve yaklaşık olarak, pahalı, ağır ve devasa olan Tesla’nın Model S 100D’si ile aynı kapasiteye denk geliyor…

Önceki HaberEmoji Scavenger Hunt Nasıl Oynanır?  BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Patlayan iğneler” geliyor!

Alphabet'e ait bir marka olan Verily iddiay...

HMD Global, Hangi Nokia Cihazların Android P Güncellemesi Alacağını Duyurdu!

Android kullanıcılarının, cihazlarının en yeni Android güncellemesini alıp alama...

Huawei P20’yi Pahalı Bulanlara: Karşınızda Muhteşem Tasarımıyla Huwei Honor 10!

Huawei P20 Pro'yu pahalı bulanlar için şirket Honor 10 adlı yeni bir telefon üre...

Apple’dan iPhone X şartı

Apple, üçüncü parti iOS geliştiricilerinin tamamına gönderdiği bir uyarıyla m...

BU YAZIYA YORUM YAP