Japon devleri yeni batarya peşinde

Genel 15 Mayıs 2018 - 22:45 76 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Japon devleri yeni batarya peşinde

Japonya’nın dört büyük firması Toyota, Nissan, Honda ve Panasonic, solid-state (katı hal) batarya geliştirmek için yeni bir araştırma ve geliştirme programı ortaklığına imza attı. Nikkei Asian Review’in söylediğine göre “The Consortium for Lithium Ion Battery Technology and Evaluation Center” – veya kısaca “Libtec” – Japonya’nın Ekonomi, Ticaret ve Endüstri Bakanlığı’ndan 14 milyon dolarlık bir destek bütçesi alıyor.

Katı hal batarya teknolojisi, elektrikli araba gelişimi söz konusu olduğunda bir sonraki büyük adım olarak görülüyor. Bu tür bataryalar, günümüzdeki lityum-iyon hücrelerine göre çok daha yüksek enerji yoğunluğu sunabilen ve daha soğuk çalışan katı elektrolitler kullanıyor. Ayrıca bu bataryaların ölçekli üretiminin daha ucuza mal olacağı ve günümüz bataryalarından daha güvenli olacakları tahmin ediliyor.

Libtec’in nihai hedefi, tek şarj ile 800km gidebilen bir batarya teknolojisini 2030 yılına kadar ortak bir şekilde geliştirmek olarak tanımlanıyor. Daha kısa süreli hedef ise 550km menzile sahip bir paket üretmek. Bu kısa hedef bile günümüzdeki çoğu EV’nin çok üstünde yer alıyor ve yaklaşık olarak, pahalı, ağır ve devasa olan Tesla’nın Model S 100D’si ile aynı kapasiteye denk geliyor…

Önceki HaberEmoji Scavenger Hunt Nasıl Oynanır?  BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Black Desert Diyarı Denizlerin Altından Gelen Canavarla Sarsılıyor!

Black Desert Diyarı Denizlerin Altından Gelen Canavarla Sarsılıyor! Margoria'nı...

24 TV yayın akışı

24 TV yayın akışı   Haber kanalı 24 TV’nin 16-23 Temmuz 201...

Mekânları Aşan İngilizce Eğitimi

Mekânları Aşan İngilizce Eğitimi Teknolojiyi en üstün seviyede kullanan

İş Ayakkabılarının Sektörlere Göre Değişimi

İş Ayakkabılarının Sektörlere Göre Değişimi İş ayakkabıları farklı sektör ve farklı ku...

BU YAZIYA YORUM YAP