Jet motorlu ayaklara sahip teknoloji harikası robot [Video]

Bilim 27 Mart 2018 - 7:34 140 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Jet motorlu ayaklara sahip teknoloji harikası robot [Video]

Dünya üzerinde birçok üniversite ve şirket insansı robotlar üzerinde çalışıyor. Bu robotların geliştirme sürecinde ise araştırmacıları en çok denge konusu zorluyor. Bunun için “Guangdong Teknoloji Üniversitesi” tarafından geliştirilen yeni bir robot, benzersiz bir fikri gözler önüne seriyor.

Jet-HR1 olarak isimlendirilen bu robot, henüz sadece iki bacaktan ibaret. Yani belinden üstü bulunmayan robot, farkını ayaklarında yer alan jet motorlarıyla koyuyor. Sizin de görebileceğiniz bu motorlar, robotun büyük boşlukları geçmesine yardım oluyor. Jet-HR1 atacağı adıma göre motorları çalıştırarak kendisine yetecek kadar itme kuvveti oluşturuyor ve böylece geniş boşlukları rahatlıkla geçebiliyor. Her iki bacağını ayrı ayrı kontrol edebilen teknoloji harikası, sürece gerçekten ilginç bir yaklaşım getiriyor. Şu an geliştirme aşamasında olduğu için biraz yavaş çalışan altyapı, yine de harika duruyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Yapay zekasıyla profesyonel basketbolcuları alt eden robot [Video]

Son dönemdeki en ilginç robot teknolojisi

Her biri 232 gram ağırlığında olan bu jet motorların ayak başı 2 kg itme kuvveti ürettiği söyleniyor. Şu an 65 cm uzunluğunda ve 6.5 kg ağırlığında olan Jet-HR1, 37 cm’lik açıklıkların üstesinden gelebiliyor. Çalışır halini aşağıdaki videoda izleyebileceğiniz robot, arama kurtarma faaliyetleri amacıyla geliştiriliyor. Biliyorsunuz bu görevler çoğu zaman zorlu arazilerde yapılıyor. Robotların bu arazilerde yol alabilmesi için de bu tarz sistemlere mutlak ihtiyaç duyuluyor.

VideoBU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kinect geri dönüyor

Kinect ölmedi, sadece şekil değiştirdi. Dün düzenlenen yıllık Build geliştiri...

Tesla’da ayrılık şoku!

Tesla'nın yönetim ekibi, Autopilot yöneticisini kaybetmenin ...

Tartışma yaratan yeni araştırma

Birleşik Krallık kaynaklı yeni bir araştırma, kanser ve cep telefonları arası...

Yapay zeka yarışması başlıyor

P&G, yeni ürün ve iş süreçlerini geliştirirken veri analitiğinden etkin ...

BU YAZIYA YORUM YAP