MIT araştırmacılarından “çöl havasından su çıkartan” cihaz!

Bilim 27 Mart 2018 - 7:35 133 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

MIT araştırmacılarından “çöl havasından su çıkartan” cihaz!

Yaşayan tüm canlıların ve doğanın bir numaralı yaşam kaynağı su, uzun yıllardır havadan üretilebiliyor. Ancak şimdiye kadar bunun için belirli şartların sağlanması gerekiyordu. Bu noktada bir kırılma yapan Massachusetts Institute of Technology ya da kısa adıyla MIT, karşımıza çöl havasından su çıkartan cihazla çıkıyor.

Konuya yukarıda dediğimiz zorlukları açarak başlayalım. Havadan su çıkartma işlemi için hazırlanan cihazlar şimdiye kadar yüzde 50‘den fazla neme ihtiyaç duyuyordu. Ayrıca su üretiminin devam etmesi için çok yüksek enerji de gerekiyordu. İşte UC Berkeley‘den destek alan MIT araştırmacıları bu kısıtlamaları ortadan kaldıran bir cihaz geliştirdi. Bu cihaz farkını en büyük iç yüzey alanına sahip yeni nesil malzeme metal-organik çerçeve (MOF) ile koyuyor. Çok fazla yüzey alanına sahip süper gözenekli bir malzeme oluşturan bağlı moleküllerden oluşan MOF, yaptığınız şeye bağlı olarak çok hidrofilik olabiliyor yani havadan suyu çekebiliyor. İşte bu altyapıda çalışan cihaz, havada yüzde 10’dan daha az nem olsa dahi su üretebiliyor. Bunu Azirona çölünde deneyen araştırma ekibi, cihazın sorunsuz olarak çalıştığını belirtiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Bilim insanları gerçekten “kilo verdiren yama” geliştirdi

MIT’nin yeni cihazında su üretmek için harici enerjiye ihtiyaç yok

Çünkü geliştirilen cihaz tamamen güneş enerjisiyle görev yapabiliyor. Gece topladığı nemi güneş enerjisini sayesinde suya çeviren cihaz, çok büyük gelecek vadediyor. Biliyorsunuz küresel ısınma yüzünden sıcaklıklar artıyor, su kaynakları azalıyor. Bu yüzden de elimizdekilerden en iyi şekilde yararlanmamız gerekiyor.

İlgili Video

Kurumun robot balığını gördünüz mü?BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kinect geri dönüyor

Kinect ölmedi, sadece şekil değiştirdi. Dün düzenlenen yıllık Build geliştiri...

Tesla’da ayrılık şoku!

Tesla'nın yönetim ekibi, Autopilot yöneticisini kaybetmenin ...

Tartışma yaratan yeni araştırma

Birleşik Krallık kaynaklı yeni bir araştırma, kanser ve cep telefonları arası...

Yapay zeka yarışması başlıyor

P&G, yeni ürün ve iş süreçlerini geliştirirken veri analitiğinden etkin ...

BU YAZIYA YORUM YAP