Robotlar kendini iyileştirebilecek!

Teknoloji Haberleri 29 Mayıs 2018 - 6:33 29 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Robotlar kendini iyileştirebilecek!

Carnegie Mellon Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, yumuşak malzemelerde çok sık görülen yüzey hasarlarını gidermek için yeni bir yöntem buldu. Carmel Majidi ve ekibi, robotların daha uzun süre görev yapabilmeleri ve daha dayanıklı olabilmeleri için bir tür polimer üzerinde çalışmalarını yürüttü.

Artık çip yutabiliriz!

Hastalık teşhislerinde yutulabilir çip dönemine çok az kaldı. Geliştirilen yeni bir yutulabilir çip, rakiplerinden farklı olarak bakterilerden oluşan bir sensör kullanıyor. Bu sayede vücuda hiçbir zarar vermiyor.

Hem esnek hem de hasara dayanıklı bir malzeme oluşturmak için galyum-indiyum bazlı bir metal alaşımının sıvı mikro damlacıkları, yumuşak ve elastomer bir kabuğa yerleştirildi. Bu hibrid sıvı, birçok kez hasar gördüğünde bile otomatik onarım yapabiliyor. Elektriksel olarak yalıtkan özelliği sayesinde robotun elektriksel olarak arızalanmasını da önlüyor.

Diğer kendi kendini iyileştiren yumuşak elektronik cihazlar, ısı ve nem artışı veya manuel olarak yeniden monte edilmeye ihtiyaç duyuyor. Metal-elastomer kompozit ise yeni elektriksel yollar oluşturarak kendini iyileştiriyor. Dolayısıyla herhangi bir dış etkiye gerek ihtiyaç duymuyor.

Yeni nesil robot cilt, robotu mekanik olarak değil, elektrik tesisatını korumak için geliştirildi. Nöroplastiteyi tamamen taklit etmeyen bu çalışma, robotlar ile insanların daha  güvenli bir şekilde etkileşime girmesini sağlayacak.

Yeni malzeme, robotların yanı sıra hava aracı olan zeplinlerde de kullanılabilecek özelliklere sahip. Bu sayede zeplinlerde güvenlik sağlanarak, olası bir tesisat kazalarının önüne geçilebilir. Ancak malzemenin, ticari olarak ne zaman kullanılacağına yönelik henüz bir açıklama yapılmadı.BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Galaxy J5 (2017) Android 8.1 güncellemesi alacak mı?

Android platformunun en iddialı oyuncularından olan Samsung, güncellemeler söz konusu olduğunda iddiasın...

En çok elektrikli otomobil hangi ülkede satılıyor?

Uluslararası Enerji Ajansı tarafından yayınlanan rapora göre, elektrikli otomobil satış...

Galaxy Note 9 biraz gecikecek! Peki, neden?

Bu sorunu çözmek için Samsung’un mühendisleri ile masaya oturan Lee Jan-Yong’un, Galaxy Note 9’un

OnePlus 6 kolayca kandırıldı!

Twitter kullanıcısı @rikvduijn tarafından OnePlus 6 yüz tanıma...

BU YAZIYA YORUM YAP