Snapdragon XR1 sanal gerçeklik işlemcisi tanıtıldı!

Teknoloji Haberleri 30 Mayıs 2018 - 7:49 60 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Snapdragon XR1 sanal gerçeklik işlemcisi tanıtıldı!

Qualcomm’un resmi duyurusunu yaptığı Snapdragon XR1 işlemcisi, AR/VR/XR teknolojileri için özel olarak tasarlandı. Mimari yapısına bakıldığında, zarında yer alan CPU, GPU, DSP ve ISP gibi birimler ile başlı başına bir işlemci olan XR1, kullanım alanı konusunda farklılık yaratacak.

Snapdragon XR1 özellikleri

XR1 işlemcisi, çalışma mantığına bakıldığında Snapdragon 800 serisine benzer bir yapıda. Görevleri farklı çekirdeklere anlık olarak atayarak performans verimliliği sağlayan heterojen hesaplama (heterogeneous computing) özelliği, XR1 işlemcisinde de kullanılacak. Buna ek olarak, ARM tabanlı bir CPU, bir GPU, vektör işlemcisi ve AI motoru da XR1 işlemcisinde yer alacak. AI motoru, yer ve konum tahmini ve görüntü tanımlama özellikleri sunabilecek.

Snapdragon XR1 işlemcisi, sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik ve genişletilmiş gerçeklik teknolojilerine farklı bir deneyim katacak. 4K çözünürlükte 60 FPS video oynatma desteği sunan işlemci, kendinize özel bir sinema salonunuz olmasını sağlayabilecek. Yeni yazılım algoritamaları ve Spectra ISP (görüntü sinyal işlemcisi), yüksek kaliteli AR gözlüklerde, istenmeyen noise ve görüntü kirliliklerini ortadan kaldıracak.

Entegre görüntü işlemcileri, çift görüntü desteği, donanımsal hızlandırma, 3D katmanlar ve yüksek kaliteli görüntü API’larına destek sunacak. Bunların arasında OpenGL, OpenCL ve Vulkan yer alıyor. İşlemcide yer alan Visual Inertial Odometry (VIO) ise sanal dünyada gezerken, artırılmış gerçeklik nesneleriyle etkileşimi sunabilecek.

XR1 platformu, sadece görüntü için değil, ses teknolojileri için de önemli geliştirmeler içeriyor. Qualcomm’un geliştirdiği 3D Audio Suite, Qualcomm Aqstic ve Qualcomm aptX gibi yüksek kaliteli ses çözümlerine yer verilmiş. Bluetooth ile ses aktarımı, “her zaman dinle” desteği gibi teknolojileri de göreceğiz.

 BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sosyal Medya Ajansı Markalara Neler Katar?

Sosyal Medya Ajansı Markalara Neler Katar?

Black Desert Online Tüm Dünyadan 10 Milyon Maceracıyla Kutlamalara Devam Ediyor!

Black Desert Online Tüm Dünyadan 10 Milyon Maceracıyla Kutlamalara Devam Ediyor!  ...

Galaxy Note 9 basın görseli sızdırıldı!

Resmi tanıtım tarihininde yaklaşmasıyla her yeni güne yepyeni bir sızıntı ile başladığımız Galax...

OnePlus 6’nın DxOMark puanı açıklandı!

Teknolojik cihazların kameralarını detaylı bir şekilde inceleyerek değerlendiren DxOMark

BU YAZIYA YORUM YAP