Tesla otopilot modunda kaza yaptı!

Teknoloji Haberleri 30 Mayıs 2018 - 5:47 23 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Tesla otopilot modunda kaza yaptı!

Kaliforniya’da gerçekleşen otonom araç kazasında, Tesla model araç otopilot modundayken park halinde duran bir polis aracına çarptı. Küçük yaralanmaların yaşandığı kazada, polis aracının içinde görevlinin bulunmaması büyük bir şans oldu.

Polis Sgt. Jim Cota kazayla ilgili olarak, Tesla model başka bir lüks elektrikli otomobilin yaklaşık 1 yıl önce neredeyse aynı noktada kaza yaptığını söyledi. Ayrıca bu kazanın araç otopilot konumundayken gerçekleştiğini belirtti.

Elon Musk’tan Türkiye’ye Tesla ve kebap sürprizi

Tesla’nın kurucusu ve CEO’su Ekon Musk, Türkiye hakkında iletilen sorulara, Twitter üzerinden cevap verdi. Tesla, Türkiye’nin her yerinde şarj olacak ve Elon kebap yiyecek.

Bu kaza sonrasında Tesla’nın otopilot sisteminde ayrıntılı incelemeler yapması gerekiyor. Ancak Tesla, bu konuda sürücüleri defalarca uyarmıştı. Tesla’nın otopilot sistemi tıpkı tam otonom araçlarda olduğu gibi sürücüsüz seyahati mümkün kılıyor ancak olası bir sistem uyarısında sürücünün kontrolü geri alması gerekiyor. Ayrıca kontrolü alma sorumluluğunun sürücülere ait olduğunu belirtmişti.

Daha otopilot modunun kaza riskini yüzde 40 azalttığını belirten Tesla, bazı çevreler tarafından eleştiriler alıyor. Bloomberg bu konuda Tesla’nın Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi verilerinin tam olarak doğru olduğunu iddia etmişti. Karayolu Güvenliği Sigorta Enstitüsü’nün bir başka çalışması da yüzde 40 değil, yüzde 13 oranında azalma yaşandığını ortaya çıkarmıştı. Şirketin CEO’su Elon Musk, bu haberlerin ardından otopilot güvenlik verilerini düzenli olarak yayınlamayı taahhüt etti.

Geliştiriciler otonom araçların, insan tarafından yönlendirilenlerden daha güvenli olacağını söylese de son günlerde otonom araç kazası haberlerinde artış yaşanmaya başladı. Nisan ayında Uber’in karıştığı ölümlü trafik kazası sonrasında yapılan anketlerde, katılımcılarının yüzde 73’ünün sürücüsüz araçlara güvenmediği ortaya çıkmıştı.

Elon Musk, 2019 yılının başlarında, Tesla model araçların Türkiye’de resmi olarak satışına başlanacağını duyurmuştu.BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Galaxy J5 (2017) Android 8.1 güncellemesi alacak mı?

Android platformunun en iddialı oyuncularından olan Samsung, güncellemeler söz konusu olduğunda iddiasın...

En çok elektrikli otomobil hangi ülkede satılıyor?

Uluslararası Enerji Ajansı tarafından yayınlanan rapora göre, elektrikli otomobil satış...

Galaxy Note 9 biraz gecikecek! Peki, neden?

Bu sorunu çözmek için Samsung’un mühendisleri ile masaya oturan Lee Jan-Yong’un, Galaxy Note 9’un

OnePlus 6 kolayca kandırıldı!

Twitter kullanıcısı @rikvduijn tarafından OnePlus 6 yüz tanıma...

BU YAZIYA YORUM YAP