Uzayda tuvalet yapmak için huni gerekiyor!

Teknoloji Haberleri 29 Mayıs 2018 - 5:33 62 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Uzayda tuvalet yapmak için huni gerekiyor!

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda toplamda 665 gün görev yapan kadın astronot Peggy Whitson, uzay çalışmalarında yaşadığı zorlukları anlattı. Uzay İstasyonu’nun sanıldığı gibi beş yıldızlı otel konforunda olmadığını söyleyen Whitson, bu görevi bir nevi kampa benzetti. En önemli zorluğun ise tuvalet yapmak olduğunu belirtti.

Jeff Bezos Ay hakkındaki planlarını paylaştı

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, tıpkı Elon Musk gibi uzayla baya içli dışlı. Bezos, sahip olduğu uzay şirketi ve gelecek planlarını dinleyiciler ile paylaştı.

Yaklaşık 19.000 dolar tutarındaki Rus yapımı tuvalet, birçok zorluğu da beraberinde getiriyor. Whitson, dünyaya kıyasla daha düşük olan uzaydaki yerçekimi nedeniyle çişini yapmak için bir huni kullandığını söyledi. Bir fan sistemine sahip huni, sıvıyı çekerek vücuttan çıkmasını sağlıyordu.

Ancak konu dışkı yapmaya geldiğinde ise bunun çok daha zorlu olduğunu söyledi. Dışkılarını yapmak isteyen astronotların öncelikle gümüş kutuda plaka boyutunda bir delik açması gerekiyor. Dışkıyı vakumla emen astronotlar, bu küçük deliği yakalamak zorunda kalıyor. Daha sonra plastik torba içinde mühürlenen dışkı, bir sonraki uzay çöp gününe kadar bekletiliyor. Whitson, çoğu zaman eldiven giyerek bu paketleme işlemini yaptıklarını söylüyor.

uzayda tuvalet

Astronotlar, bu dışkıları toplayıp paketledikten sonra belirli aralıklarla dışarı atıyorlar. Yörüngeye giren bu dışkılar, Dünya atmosferine girdiklerinde yanarak yok oluyorlar.

Ayrıca geri dönüşüm sayesinde toplanan idrarın yüzde 80-85’i tekrar içme suyuna dönüştürülüyor. Uzay İstasyonu’nda tuvaletin nasıl çalıştığını görmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sosyal Medya Ajansı Markalara Neler Katar?

Sosyal Medya Ajansı Markalara Neler Katar?

Black Desert Online Tüm Dünyadan 10 Milyon Maceracıyla Kutlamalara Devam Ediyor!

Black Desert Online Tüm Dünyadan 10 Milyon Maceracıyla Kutlamalara Devam Ediyor!  ...

Galaxy Note 9 basın görseli sızdırıldı!

Resmi tanıtım tarihininde yaklaşmasıyla her yeni güne yepyeni bir sızıntı ile başladığımız Galax...

OnePlus 6’nın DxOMark puanı açıklandı!

Teknolojik cihazların kameralarını detaylı bir şekilde inceleyerek değerlendiren DxOMark

BU YAZIYA YORUM YAP