Uzaydan Dünya’yı canlı izleme

Bilim 15 Mayıs 2018 - 20:19 82 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Uzaydan Dünya’yı canlı izleme

Dünya’yı evinizin rahatında araştırmak hiç yeni bir şey sayılmaz. Google Earth, bu konuda çok iyi ve neredeyse piyasada tekel durumda. Ama, ya sabit resimlere bakmak yerine, tüm gezegeni gerçek zamanlı olarak görüntüleyebilseydik? Harika olmaz mıydı? Kulağa hayalperest bir beklenti gibi geliyor ama uzay imajlama firması EarthNow, bu konu üzerinde ciddi ciddi çalışıyor.

Yeni firma, Dünya etrafına birçok uydu yerleştirerek gezegenin her yerinden sadece bir-iki saniye gecikmeyle görüntü sunmayı istiyor. Hizmetin hedefindekiler, “yüksek değerli şirket ve hükümet” müşterileri. Bu teknoloji, fırtına gözetimi, çatışma, doğal afet ve yasa dışı balık tutanları yakalama konusunda önemli bilgiler sunabilir. Ve tüm bunlar hayal değil, çünkü EarthNow daha şimdiden Bill Gates, Airbus, SoftBank ve Intellectual Ventures’in desteğine sahip.

Bu epeyce pahalı bir proje olacağı için, bu destek tam da yerinde. Basın açıklamasına göre “her bir uydu inanılmaz bir işlem gücüne sahip olacak, diğer tüm ticari uyduların toplamından daha fazla CPU işlemcisi taşıyacak.” Video işleme ve sıkıştırma, çok güç gerektiren bir iş ve uyduların ancak çok sınırlı gücü olabiliyor, bu yüzden kaliteyi yüksek ve gecikmeyi düşük tutmak gerekten zorlu bir iş.

Airbus, uyduların kendisinin yapımından sorumlu olacak. Firmanın Toulouse ve Florida fabrikalarında üretilecekler. Ne sayıda üretilecekleri ise tam olarak belli değil. Bu girişimin bütçesi de bilinmiyor ama arkasındaki yatırımcıları düşününce devasa bir bütçeye sahip olduğunu tahmin etmek zor değil.

Firma henüz daha çok erken aşamalarında olduğu için proje için de belirli bir zaman çizelgesi yok ama bunca desteği aldığını düşününce, firmanın yapacağı şeylerin etkileyici olacağı kesin.

Önceki HaberAkıllı Telefonlarda Konum Nasıl Atılır?  BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kinect geri dönüyor

Kinect ölmedi, sadece şekil değiştirdi. Dün düzenlenen yıllık Build geliştiri...

Tesla’da ayrılık şoku!

Tesla'nın yönetim ekibi, Autopilot yöneticisini kaybetmenin ...

Tartışma yaratan yeni araştırma

Birleşik Krallık kaynaklı yeni bir araştırma, kanser ve cep telefonları arası...

Yapay zeka yarışması başlıyor

P&G, yeni ürün ve iş süreçlerini geliştirirken veri analitiğinden etkin ...

BU YAZIYA YORUM YAP