Yapay zeka yarışması başlıyor

Bilim 15 Mayıs 2018 - 20:19 100 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Yapay zeka yarışması başlıyor

P&G, yeni ürün ve iş süreçlerini geliştirirken veri analitiğinden etkin bir şekilde kullandığını açıkladı. P&G hızlı tüketim ürünleri alanın olduğu kadar tüketici araştırmaları alanının da en büyük şirketlerinden biri olduğunu belirten P&G Datadan Sorumlu Üst Düzey Yönetici (CDO) Guy Peri, şöyle konuştu: “İlk araştırma departmanımızı 160 yıl önce kurduk. O zamandan bu yana her yıl binlerce araştırma yaparak tüketici beklenti ve taleplerini yenilikçi ürünlerimizle karşılıyoruz. Dijitalleşmeyle birlikte artan veri akışlarına aynı hızda yanıt verebilmek içinse 2015 yılında veri analitiği üzerine ayrı bir departman kurduk. Veri bilimcilerden oluşan yeni yapılanmamızla iş süreçlerimizi geliştirmek ve yeni inovatif ürünler geliştirmek üzere için çalışıyoruz.”

Son iki yılda veri tabanlı yenilikçi ürünler geliştirme konusunda önemli gelişmelere imza attıklarını açıklayan Peri, bu ürünler arasında ClearBlue Dijital Ovülasyon Testi‘ni örnek gösterdi. Peri, kadınların hormon profillerine göre hamile kalma zamanlarını gösteren ClearBlue’nın akıllı uygulamasıyla çiftlerin çocuk sahibi olma şansını artırdığını belirtti. “ClearBlue, standart takvim uygulamalarından farklı; çünkü standart bir algoritma üzerinden değil, her kadında farklı olan hormon verileri üzerinden bir tahminde bulunuyor. Bu nedenle takvim uygulamaları yüzde 9 doğrulukla tahminde bulunurken ClearBlue yüzde 99 doğrulukta bulunabiliyor” açıklamasında bulundu.

P&G’nin en yeni inovatif uygulamalarından birinin de Olay markaları için geliştirdikleri “Skin Advisor” akıllı telefon uygulaması olduğunu belirten Peri, “Cilt yaşını hesaplayabilen bu uygulama kullanıcıların ihtiyaçlarına göre ürün önerilerinde bulunabiliyor. Bu da veri analitiğinin çok basit noktalarda bile hem markaların hem de tüketicilerin günlük yaşamını nasıl kolaylaştırabileceğini gösteriyor” dedi.

Çamaşır makinesi üzerinden deterjan siparişi almaya başlıyor

2018043015171558985.jpg Çamaşır makinesi üzerinden deterjan siparişi almaya başlıyor

Teknolojinin gelişimi sayesinde hem tüketicileri daha doğru anladıklarını hem de gelecek trendlerine yön verdiklerini kaydeden P&G Türkiye ve Kafkasya Yönetim Kurulu Başkanı TankutTurnaoğlu, tüketicilerin hayatlarını iyileştirecek çözümler üzerinde çalıştıklarını belirtti. Turnaoğlu, bu konuda Nesnelerin İnterneti (IoT) ve Yapay Zeka gibi en yeni teknolojilerinden de etkin bir şekilde yararlandıklarını belirterek yakın zaman önce Vestel işbirliğiyle hayata geçirdikleri ve çamaşır makinesi üzerinden otomatik Ariel çamaşır makinesi deterjanı sipariş verilmesine imkan veren uygulamalarını örnek verdi. “Vestel ile birlikte hayata geçirdiğimiz proje IoT alanında Türkiye’de ilk, dünyada ise hali hazırda sayılı örneklerden biri. Amacımız sadece en iyi deterjanı sunmak değil, aynı zamanda deterjanı eve taşıma derdine son vermek. Uygulamanın canlı örneklerini yaz döneminde piyasada göreceksiniz” dedi.

2020 yılına kadar dünyada nesnelerin internetini oluşturan birbirine bağlanabilir cihazların sayısının 34 milyara ulaşacağı tahmin ediliyor. IoT çözümlerine yönelik harcamaların ise 2021 yılına kadar 6 trilyon dolara ulaşacağı hesaplanıyor. IoT ayrıca ülkelerin hasılalarının büyümesine 2030 yılına kadar 10 ila 15 trilyon dolar arasında eklemede bulunacağı öngörülüyor.

Türkiye’de ilk kez yapay zeka üzerine Hackathon düzenleyecek

P&G ayrıca sadece Türkiye’de gençlere özel sunduğu Banabak mobil uygulaması için Hackathon düzenlemeyi planlıyor. Turnaoğlu bu konuda da “Pazarda iyi rekabet etmek en yeni teknolojileri yakından takip etmeyi gerektiriyor. Gelişmekte olan teknolojilerin bizim inovasyon genimizi daha fazla besleyebilmesi için Hackathon’lar da düzenlemeye başladık. İlkini Türkiye’nin de aralarında olduğu 10 ülkede yaklaşık 4 ay önce ses ve görüntü tanıma teknolojileri düzenledik. Şimdi ikincisini Mayıs ayında Türkiye’de özel olarak düzenlemeyi planlıyoruz. Bu da tamamen yapay zeka teknolojileri üzerine olacak.Gençleri yapay zeka teknolojilerini kullanarak P&G’e özel çözümler geliştirmeye davet edeceğiz” açıklamasında bulundu.

Önceki HaberTwitter da Cambridge Analytica’ya Veri SattıBU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kinect geri dönüyor

Kinect ölmedi, sadece şekil değiştirdi. Dün düzenlenen yıllık Build geliştiri...

Tesla’da ayrılık şoku!

Tesla'nın yönetim ekibi, Autopilot yöneticisini kaybetmenin ...

Tartışma yaratan yeni araştırma

Birleşik Krallık kaynaklı yeni bir araştırma, kanser ve cep telefonları arası...

Ford, bu modelleri bırakıyor!

Ford, birinci çeyrek mali raporunda, Kuzey Amerika'daki tüm sedan satışların...

BU YAZIYA YORUM YAP