Yapay zekasıyla profesyonel basketbolcuları alt eden robot [Video]

Bilim 27 Mart 2018 - 7:34 128 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Yapay zekasıyla profesyonel basketbolcuları alt eden robot [Video]

Robot teknolojileri oldukça hızlı ilerliyor. Yapay zekanın sayesinde artık bize yakın seviyede öğrenebilen robotlar, bu sayede kendilerini geliştirebiliyorlar. İşte bunlarda olan insansı CUE, profesyonel basketbolcuları alt eden performansıyla dikkatleri üzerine çekiyor.

Toyota Engineering Society desteği ve özel bir ekiple hazırlanan CUE, insansı görünüme sahip bir robot. Buna karşın yürüme özelliği bulunmayan ve sadece kollarını kullanabilen robot, yapay zeka ile kendisini eğiterek profesyonel basketbol oyuncularından daha iyi serbest atış yapabiliyor. Yakın mesafede yüzde 100 başarı seviyesine yaklaştığı belirtilen CUE, yapılan karşılaşmada Japon B ligi takımlarından Alvark Tokyo oyuncularının karşısına çıkıyor. 190 cm boyundaki robot, yapılan atış yarışmasını sıfır hatayla bitirerek kazanmayı biliyor. Şimdiye kadar 200 binden fazla atış yaptığı söylenen robot, garip görünüşüyle de ilginç duruyor. Slam Dunk mangasından ilham alınarak 17 mühendis tarafından hazırlanan robot, takım için çok büyük önem arz ediyor. Çünkü çalışan mühendislerin daha önce robotik teknolojiler konusunda deneyimsiz oldukları belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Robotlar dünyayı ele geçirdiği zaman ortam nasıl görünecek? [Video]

Basketbolcu robot CUE

Bu alanda biliyorsunuz en çok çalışan isimlerin başında Boston Dynamics firması yer alıyor. İnsansı Atlas ile kendi başında ayakta durabilen en gelişmiş robotu geliştiren firma, herkesi bu alanda çalışmaya itiyor.

VideoBU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kinect geri dönüyor

Kinect ölmedi, sadece şekil değiştirdi. Dün düzenlenen yıllık Build geliştiri...

Tesla’da ayrılık şoku!

Tesla'nın yönetim ekibi, Autopilot yöneticisini kaybetmenin ...

Tartışma yaratan yeni araştırma

Birleşik Krallık kaynaklı yeni bir araştırma, kanser ve cep telefonları arası...

Yapay zeka yarışması başlıyor

P&G, yeni ürün ve iş süreçlerini geliştirirken veri analitiğinden etkin ...

BU YAZIYA YORUM YAP